2016. október 16., vasárnap

Mézes házi keksz

Sikerült beleszaladnom egy hibás receptbe az interneten, de ez sajnos csak a tészta összeállítása közben derült ki :( A hozzávalóknál jóval több lisztet kellett használnom, különben egy teljesen ragacsos, szinte folyós tisztát kaptam volna. Na de a lényeg, hogy ennek ellenére a végeredmény csodás lett :)
A lisztnél én háromnegyed- negyed arányban búzalisztet és teljes kiőrlésű lisztet használtam.


Hozzávalók:

350 g (az eredeti recept 250 g lisztet írt)
175 g méz
125 g vaj
125 g porcukor (lehet barna vagy. eritrit)
1 tojás
1 kk. szódabikarbóna
1 kk. őrölt fahéj
1 kk. őrölt szegfűszeg
csipet só


Elkészítés:

Nagyon egyszerű az elkészítése, mindössze annyit kell tenni, hogy először a szárazanyagokat össze kell keverni egy tálban, majd az összes többi összetevőt hozzá kell adagolni és alaposan összedolgozni, hogy egy szép, sima, homogén tésztát kapjunk. Ha úgy érzitek, hogy még mindig nagyon ragacsos a tészta és nem tudtok vele dolgozni, akkor bátran adjatok hozzá még lisztet.
Én 1-2 órára a hűtőbe tettem pihenni a tésztát, (ezáltal is jobban összeáll) majd utána egy bő liszttel meghintett pulton, ujjnyi vastagra nyújtottam és kiszaggattam.
Végül a kekszeket 190 fokra előmelegített sütőben, készre sütöttem!






Csirkemell csíkok kukoricapehely bundában, mézes mustáros mártogatóssal

Nyáron ellátogattunk Veszprémbe és betértünk a sokak által ajánlott Elefánt étterembe, ahol én ezt a finomságot választottam ki az étlapról, és azóta is előszeretettel készítem el itthon. Gyors, egyszerű és egészséges!


Hozzávalók:

csirkemell filé
kukorica liszt
tojás
kukorica pehely

a mártogatóshoz:
1 ek. méz
2 ek. mustármagos mustár
1 tk. majonéz


Elkészítés:

A csirkemellet vágjuk fel hosszú csíkokra és egyszerűen panírozzuk be.
A kukoricapelyhet ledaráltam, mert úgy sokkal könnyebb panírozni. Hidegen sajtolt házi napraforgóolajban sütöttem ki a falatkákat.

A mártogatóshoz pedig egész egyszerűen csak össze kell keverni egy tálkában a hozzávalókat.

Köretként rizst tálaltam mellé, de salátával is remek (diétás) fogás.



Proteines piskóta alapú gesztenyetorta

Ezt a tortát kedvenc edzőm, Geri születésnapjára készítettem el, ezért gondosan ügyeltem arra, hogy az étrendjének megfelelő ill. étrendjébe beilleszthető édességgel lepjem meg.


Hozzávalók, a piskótához:

30 g holland kakaópor
30 g csokis fehérje (nekünk MHN 100% whey pro volt itthon)
3 db tojás
20 g olvasztott vaj vagy kókuszzsír
70 g eritrit
csipet só
csipetnyi szódabikarbóna

a töltelékhez:

250 g natúr gesztenyemassza
250 g mascarpone
2 dl tejszín (szigorúan állati tejszín)
fél tasak habfixáló
4-5 evőkanál porrá darált eritrit

Elkészítés:

Ekkora adaghoz elegendő egy kisebb (zsúrtorta méretű) tortaforma (18 cm)!
A piskótához a tojásokat kettéválasztjuk, a kakaóport, a fehérjeport és a szódabikarbónát összekeverjük egy tálban. A tojásfehérjéhez hozzáadjuk a csipet sót és kemény habbá verjük. A tojássárgájához pedig hozzáadjuk az eritritet, elkezdjük habosítani és közben apránként hozzácsorgatjuk az olvasztott vajat/kókuszzsírt.
A tojásfehérjéből felvert habot, több részletben óvatosan beleforgatjuk a tojássárgás keverékbe, majd szintén több részletben a kakaóporos-fehérjeporos keveréket is.
A tortaformát kivajazzuk és kilisztezzük, (én zabpehelylisztet használtam) majd beleöntjük a piskótát és 180 fokos előmelegített sütőben készre sütjük. (kb. 20 perc)

Közben összeállítjuk a krémet. Ehhez először a tejszínből, a habfixálóval nem túl kemény habot verünk.
A gesztenyemasszát villával összetörjük, hozzáadjuk a mascarponét és mixerrel elkeverjük úgy, hogy közben a tejszínhabot és a porrá darált eritritet is hozzáadagoljuk. (én egy kevés rumaromát is tettem bele)

A piskótát kettévágjuk miután kihűlt, betöltjük a krémmel, majd az egész tortát bevonjuk a krémmel és tetszés szerint feldíszítjük. Hogy még csinosabb legyen, az aljára került egy kis talp, reszelt étcsokoládéból. A fogyasztásig hűtőben kell tárolni!









2016. július 3., vasárnap

Bőrös karaj vajon sült krumplival

Hozzávalók:

1 közepes darab bőrös karaj
só, bors, fokhagyma
burgonya
vaj

friss rozmaring

Elkészítés:

Először levágjuk a karajról a csontot, majd beirdaljuk a bőrét, annak megfelelően, hogy hány szeletre szeretnénk vágni. Alaposan megsózzuk és borsozzuk, jól beledolgozzuk a fűszereket a húsba.
Tűzálló tálba, 230 fokos sütőbe tesszük a húst, amíg felhólyagosodik rajta a bőr. Eközben a krumplit apró kockákra vágjuk, és egy alaposan kivajazott tűzálló tálba tesszük. Jól megsózzuk és néhány szál rozmaringot adunk hozzá. Ha a húson a bőr hólyagos lett, akkor kivesszük a sütőből, ráhelyezzük a krumpli tetejére, és mehet vissza 180 fokon a krumpli pirulásáig. Ha elkészült, szeletekre vágjuk, és vékonyan megkenjük préselt fokhagymával.

Egy kis szőlőlekvárral fogyasztva, igazi ínyencség!


Gesztenyepüré kicsit másképp

Hozzávalók:

250 g gesztenyemassza
250 g mascarpone
200 ml habtejszín
1 ek cukor (lehet barna cukor vagy eritrit)
1 tk vanília aroma

Elkészítés:

A gesztenyemasszát összetöröm egy villával, hozzáadom a cukrot (ha cukrozott, akkor nem fontos adni hozzá) és a mascarponet, majd a felvert habtejszín felét. (én a habtejszínhez is adtam egy kevés cukrot)
A poharak aljára néhány durvára tört babapiskótát tettem, rá a gesztenyés masszát, majd legvégül a maradék tejszínt. A tetejét tetszés szerint lehet díszíteni, én ehhez darált kekszet és meggyet választottam. ;)

Villámgyors és finom desszert!


Rizsfelfújt

Hozzávalók:

1 bögre rizs (3 dl)
kb. 2 dl víz
egy teáskanál vaj
pici só
1 liter tej  (én kb. 800 ml tettem bele)
1 kevés vanília aroma
reszelt citrom héj
20 dkg barna cukor
2 tk. liszt
4 tojás
5 dkg vaj


Elkészítés:

Először felteszem főni a rizst a vízzel, a csipet sóval és a vajjal. Alacsony lángon addig főzöm, többször megkeverve, míg a vizet teljesen magába nem szívja a rizs. Ekkor felöntöm a tejjel és felforralom. A lángot lejjebb veszem és lassú tűzön addig főzöm, míg a rizs megpuhul és szinte az összes tejet magába nem szívja. Ha ez meg van, akkor elzárom a lángot, hozzáadom a cukor felét, kevés reszelt citrom héjat és a vanília aromát (aki szereti a mazsolát, az tehet bele bátran) Jól megkeverem és állni hagyom, amíg le nem hűl.
Ezután szétválasztom a tojásokat, a sárgákat elkeverem a puha vajjal, a liszttel és hozzáforgatom a rizshez.
A fehérjéből kemény habot verek úgy, hogy a cukor másik felét több részletben hozzáadagolom. Végül ezt is óvatosan a rizses masszához adom.
Kivajazott tűzálló tálba öntöm a masszát, és 180 fokos sütőben kb. 45 perc alatt megsütöm.

Természetesen baracklekvárral tálalom, mert úgy az igazi!



2016. május 22., vasárnap

Barbecue oldalas

Hozzávalók:

1 egész oldalas
2 ek. méz
3-4 ek. szójaszósz
1,5 dl olíva olaj
1 kisebb reszelt sárgarépa
1 fél alma reszelve
1 gerezd reszelt fokhagyma
1 fél fej apróra vágott vöröshagyma
só, bors, csípős paprika, fahéj

Elkészítés:

Felvágjuk az oldalast, majd elkészítjük a pácot. A páchoz nagyon egyszerűen minden hozzávalót összeöntünk és elkeverünk egy tálban, majd beletesszük az oldalas szeleteket, és az egészet egy nagyobb zacskóba öntjük, és lezárjuk. Jó néhány órára (én egy egész éjszakára) a hűtőbe tesszük és hagyjuk pácolódni. (néha megforgathatjuk, összerázhatjuk a zacskót)

Egy fedhető tűzálló tálba öntjük a húst, a páclével együtt. Lefedjük és 180 fokon, kb. másfél órát sütjük, majd levesszük a fedőt, és további fél órát sütjük 200 fokon, a méz ekkor karamellizálódik meg rajta.

Vajon sült krumplival tálaljuk.



Igazi ínyencség, akár egy nyári kerti partyhoz is!

Marha vadas zsemlegombóccal

Hozzávalók:

50 dkg marhacomb
10 dkg füstölt szalonna
2 marék cukor
2-3 db nagyobb sárgarépa
1 db nagyobb fehérrépa
fél zeller
babérlevél, só, bors, mustár
kevés tejföl és liszt a habaráshoz

Zsemlegombóchoz:
4 db szikkadt zsemle
friss petrezselyem
400-450 ml tej
2 db tojás
kisebb fej vöröshagyma
pici vaj
só, bors

Elkészítés:

A húst ujjnyi vastag szeletekre vágjuk. A szalonnát apró kockákra vágjuk, feltesszük egy edénybe, jól megpirítjuk úgy, hogy az összes zsírja kisüljön.
Ezután beletesszük a cukrot és karamellizáljuk, majd hozzáadjuk a megpucolt és durvára vágott zöldségeket (elég durvára vágni, mert a végén úgy is leturmixoljuk)  és a hússzeleteket. Felöntjük annyi vízzel, hogy éppen ellepje a zöldségeket. Ezután beleteszünk 3-4 db babérlevelet, sózzuk, borsozzuk és kb. 2 evőkanálnyi mustárt adunk hozzá.
Én két óra hosszan főztem, mire a hús megpuhult.

Közben összeállítottam a zsemlegombócot! Ehhez a 4 szikkadt zsemlét felkockáztam és beletettem egy nagy tálba. Hozzáadtam a fellangyosított tejet, a két tojást, és az apróra vágott petrezselymet, majd sóztam, borsoztam. Egy kis serpenyőben, kevés vajon megdinszteltem a hagymát és ezt is hozzátettem a masszához. Az egészet jó alaposan összedolgoztam és gombócokat formáztam belőle. Ha nagyon ragacsos, akkor lehet hozzá lisztet adni.
Egy edényben feltettem vizet forrni, majd rátettem a gőzpárolót és ráfektettem a gombócokat, lefedtem, és 20 perc alatt készre főztem őket.

Mikor elkészült a hús, csipesszel kivettem a szeleteket és a babérleveleket. Ezután elkészítettem a habarást és hőkiegyenlítés után hozzáadtam az alapléhez amiben a hús főtt. Felforraltam és utána az egészet botmixerrel, összeturmixoltam.

Nagyon finom lett ;)



2016. március 28., hétfő

Egyszerű almás pudingos

Hozzávalók:

30 dkg darált háztartási keksz
25 dkg olvasztott vaj
1 kg reszelt alma
3-5 ek barnacukor
1 tk fahéj
1 csomag tejszínes pudingpor (de lehet vaníliás is)
1/2 l tej
3-5 ek cukor
2 dl habtejszín

Elkészítés:

Megolvasztom a vajat és alaposan elkeverem a darált keksszel.
Egy tepsi alját kibélelem sütőpapírral, majd a kekszet masszát elterítem és kicsit lenyomkodom a tepsi aljára. Az almát lereszelem, hozzáadom a cukrot és a fahéjat is, majd rákanalazom a kekszre és pár percre 180 C-os sütőbe teszem. Miután kivettem a sütőből, elkészítem a krémet is.
A tejszínes pudingot felfőzöm a cukorral, majd hagyom kihűlni. A tejszínt habbá verem és a pudinghoz adagolom. A tejszínes pudingos krémet egyenletesen eloszlatom az almás réteg tetején.
A süteményt ezután hűtőbe teszem, mindaddig míg tálalásra nem kerül a sor. A tetejét ízlés szerinte lehet díszíteni (én ehhez áfonyát választottam)




Húsvéti répatorta

Hozzávalók:

280 g barnacukor
200 ml étolaj
4 db tojás
280 g teljes kiőrlésű liszt
100 g dió
12 g sütőpor
400 g sárgarépa
csipet só
1 csapott kk fahéj
40-50 g durvára vágott étcsokoládé
2*250 g mascarpone
porcukor
1 db tojás
vanília aroma

Elkészítés:

Először megpucolom a répát és lereszelem, majd egy 26 cm-es tortaforma alját kibélelem sütőpapírral.
A barnacukrot alaposan kikeverem az olajjal és egyenként hozzáadom az egész tojásokat.
Egy másik tálban összekeverem a száraz hozzávalókat, a lisztet, a darált diót, a sütőport, a csipet sót és a fahéjat. Ezután a barnacukros masszához keverjük a lisztes keveréket, a reszelt sárgarépát és végül a durvára vágott étcsokoládét is. Ízlés szerint lehet bele reszelni egy kis narancshéjat is (én ezt kihagytam)
A masszát beleöntöm a formába és előmelegített, 165 C-os sütőben, légkeveréssel, kb. 60 perc alatt készre sütöm. A tésztát hagyjuk teljesen kihűlni, majd ezután vágjuk ketté.
A két tésztalap közé kerül a massza, amihez a 250 g mascarponét csak egyszerűen kikeverem néhány evőkanál porcukorral (ki mennyire szereti édesen) és 2 kk vanília aromával.
Legvégül elkészítem a torta bevonásához is a krémet. Ehhez először forró gőz felett 2-3 ek porcukorral kikeverek egy egész tojást és egészen fehéredésig keverem. Ha ez kész, leveszem a gőzről és hozzákeverem a mascarponét is. Itt is ízlés szerint lehet még hozzáadni cukrot és ehhez is adtam egy kevés vanília aromát, majd bevontam vele a tortát.
A díszítéshez a répákat magam készítettem el marcipánból, a "gombácska" pedig kedves szomszédunktól kapott ajándék ;)




2016. január 3., vasárnap

Coleslaw

Hozzávalók:

fél fej káposzta
fél fej vöröshagyma
fél fej lila hagyma
2 közepes sárgarépa
1/4 citrom leve
1 ek. mustár
9 ek. majonéz (de igazából majd látjátok, hogy menyit vesz fel a saláta)
só, bors

Elkészítés:


A káposztát, a répát és a hagymát apróra reszeljük. Ehhez a mixhez adjuk hozzá a majonézt, a citromlevet, a mustárt, a sót és a borsot. Jól keverjük össze és tegyük hűtőbe néhány órára, hogy jól összeérjenek az ízek. Egyes receptek szerint egy pici ecetet is lehet hozzá adni, de én ezt most kihagytam.

A képen toratillachipsbe forgatott csirkemellel láthatjátok ;)



Kakaóscsiga

Hozzávalók:

50 dkg finomliszt
csipet só
1 ek. tejpor (ez akár el is hagyható)
3 ek. cukor
1 egész tojás + 1 tojás sárgája
kb. 2,5 dl tej
2 dkg élesztő
8 dkg olvasztott vaj

Elkészítés:

Az olvasztott vaj kivételével mindent jól összedolgoztam egy kelesztőtálban, és elkezdtem dagasztani. Kb. 5 perc után elkezdtem hozzáadagolni az olvasztott vajat (ne ijedjetek meg, de így egy teljesen ragacsos tésztát kaptok) ezután lezártam a tálat és duplájára kelesztettem a tésztát.
Mikor megkelt, jól belisztezett deszkára borítottam a tésztát, alaposan átdolgoztam a liszttel, és kb. 3 mm vastag téglalapra nyújtottam.

Töltelékhez:
5 dkg vaj
cukrozatlan kakaópor
porcukor

Felolvasztottam a vajat és egy ecsettel megkentem vele a kinyújtott tésztát. Ezután egy szita segítségével meghintettem a tésztát kakaóporral, úgy hogy mindenhol jól befedje a tésztát, utána ugyanezt tettem a porcukorral is. A hosszabb oldalától indulva feltekertem a tésztát mint egy bejglit. Kb. két ujjnyi vastag szeletekre vágtam a rudat, és egy gáz tepsire ültettem őket, nem túl közel egymáshoz. Ezután megint egy fél órát kelesztettem. Előmelegített sütőben, 180 fokon min. fél órát sütöttem. Mikor még forrók a csigák, egy kisebb csésze felforrósított, vaníliás cukros tejjel lekentem őket, ettől lettek puhák és szaftosak.




Egy pohár tejjel az igazi ;)

"Home made" Hambi

Hozzávalók 2 nagyobb bucihoz:

1 dl langyos tej
1 ek. cukor
1 kk. só
20 g olaj
1 kisebb tojás
50 g joghurt
30 dkg liszt
10 g élesztő

+ 1 tojás a kenéshez

Hozzávalók a húspogácsához:

50 dkg darált marhahús
bacon
vöröshagyma
só, bors

Elkészítés:


A húspogácsához a hozzávalókat egyszerűen csak összeállítjuk. A hagymát és a bacon-t apró kockákra vágjuk, (arányokat azért nem írok, mert ez teljesen ízlés kérdése, hogy ki mennyi hagymát és bacon-t tesz bele) hozzákeverjük a darált húshoz, sózzuk és borsozzuk, majd hagyjuk állni egy kicsit a hűtőben. Ebből a húsból nyugodtan lehet lefagyasztani is, miután pogácsát formáztunk belőle.

A bucihoz a hozzávalókat összegyúrtam és dagasztottam, majd kelesztőtálba tettem és duplájára kelesztettem. Mikor megkelt, két részre szedtem és bucit formáztam belőlük. Sütőpapírral bélelt tepsire ültettem őket, és ott is hagytam szintén duplájára kelni.  Lekentem felvert tojással és magokat szórtam rá, majd előmelegített sütőben, 180 fokon, kb 20-25 percig sütöttem.

Mialatt a bucik kihűltek, előkészítettem a zöldségeket. Uborka, paradicsom, lila hagyma és saláta.

A pogácsákat kevés olajon, csak akkor sütjük ki, mikor már meg van a bucink is. A bucit miután kettévágtuk kicsit lepirítjuk a belsejüket, abban a serpenyőben, amiben majd a húspogit is sütjük (ez azért fontos, mert így kevésbé fog elázni a zsemlénk) Amikor a hús mindkét felét átsütöttük, akkor teszünk rá egy szelet cheddar sajtot és fedő alatt kicsit hagyjuk, hogy ráolvadjon a sajt. Mikor ezzel is meg vagyunk, akkor mehetnek a zöldségek és húspogi is a buciba.

Még egy jófajta hambiszószt kell kitalálnom/találnom és akkor lesz igazán tökéletes.

Coleslaw és hasábburgonya dukál(na) hozzá! ;)




Füstölt lazacos penne

Hozzávolók (2 főre):

200 g füstölt lazac
2 ek. vaj
1 ek. liszt
1 tk. pirospaprika
250 ml húsleves alaplé
1 tk. tárkony
bors
főzőtejszín

Elkészítés:

Eljött az idő, hogy megosszam veletek a kedvenc receptemet. Ezt az ételt Hévízen, egy olasz étteremben ettem először és valahányszor arra jártunk betértünk "A" füstölt lazacos pennére ;) Egyszer vettem a bátorságot és elkértem a szakácstól a hozzávalókat, (arányokat nem árult el) aki volt olyan kedves és megosztotta ezt velem, így most nektek is tovább tudom adni ezt a "csodát" :)

A füstölt lazacot apró kockákra vágtam, közben elkészítettem a rántást. Alacsony lángon megolvasztottam a vajat, majd hozzáadtam a lisztet és a pirospaprikát (ezt úgy, hogy közben levettem az edényt a tűzről). Hozzáadtam a lazacot, kicsit átsütöttem, amíg világos rózsaszínű nem lett, ezután felöntöttem az alaplével és fűszereztem, kicsit főztem így is és legvégül felöntöttem egy kevés tejszínnel.

Fontos! Sózni nem kell, mert a füstölt lazac elvileg önmagában is sós. 

Penne tésztával tálaltam.

Amilyen gyorsan elkészíthető, annyira finom!





2016. január 1., péntek

Túrós pogácsa

Hozzávalók:

1 kg liszt
25 dkg vaj
2 tojás
50 dkg túró
2 ek. só
5 dkg élesztő
1 nagy pohár tejföl (330 g-os)
1 tojás a kenéshez
sajt a pogácsa tetejére

Elkészítés:


Ha kelt tésztáról van szó, akkor nálam Limara a nyerő, úgyhogy ezt a receptet is tőle lestem el.
Az 1 kg lisztből, nekem 4 nagy tepsire való pogácsám lett, de ezt nyugodtan meg lehet felezni ill. a tészta felét, akár le is lehet fagyasztani és később megsütni.

2-3 ek tejfölt fellangyosítottam, tettem bele egy kis kanál cukrot és felfuttattam benne az élesztőt (én 42 g-os élesztőt használtam, mert csak ekkorát kaptam a boltban, de ez is teljesen megfelelt)
Minden hozzávalót hidegen használtam fel. Először a margarint elmorzsoltam a liszttel, aztán hozzáadtam a sót (én parajdi sót használtam, a sima konyhasóból lehet, hogy elegendő másfél evőkanállal is), majd a túrót. Ezután beleütöttem a két tojást és a felfuttatott élesztőt is, majd pedig annyi tejfölt, hogy egy rugalmas, de nem túl lágy tésztát kaptam. (szinte az egész pohárral belement)
Jól összegyúrtam, majd kettévettem és az egyik felét becsomagolva a hűtőbe tettem, mert azt csak másnap sütöttem meg.
A másik felét kinyújtottam és hajtogattam, majd hűvös helyre tettem egy órára. Ezután ismét kinyújtottam és hajtogattam, és megint pihentettem egyet (ezúttal csak egy fél órát). Végül ujjnyi vastagra kinyújtottam a tésztát és egy feles pohárral kiszaggattam a pogácsákat. Sütőpapírral bélelt tepsire ültettem őket, és másfél órát pihentettem a konyhapulton. Így nem dőlnek el sütés közben. Legvégül felvertem egy tojást, megkentem a pogácsák tetejét, és mindegyikre tettem egy kis reszelt sajtot. Előmelegített, 180 fokos sütőben, 20-25 percig sütöttem. (Limara receptje szerint csak 13-14 percig kellett volna sütni, de nekem akkor még nem sültek át a pogácsák)


Az egyik fél adagot a Ludus Gym-es évzáró buliba vittem el, és kb. 10 perc alatt elfogyott az utolsó morzsája is :)






Tiramisu

Hozzávalók:

50 dkg mascarpone
4 ek. cukor
4 db tojás
1 csomag bourbon vaníliás cukor
babapiskóta
kávé
rum
holland kakaópor

Elkészítés:

A tojásokat fehéredésig habosítottam a cukorral és a vaníliás cukorral, majd óvatosan hozzá adagoltam a mascarpone-t. Ezzel a krém készen is van. :)

Lefőztem egy csésze kávét, tettem bele sütőrumot és még egy pici cukrot (de ez elhagyható).
A babapiskótát félig a kávéba mártottam és kezdődött is a rétegezés.
A poharak aljára (de ezt lehet nagyobb - jénai - edényben is) tettem a kávéba mártott piskótából, erre jött egy réteg krém, majd megint piskóta, és megint krém. A tiramisu tetejét kakaóporral és néhány darab babapiskótával díszítettem. Hűtőbe tettem és néhány óra múlva fogyasztható is.

Amilyen egyszerű, annyira finom ;)